Loading ...

Günümüzde filo yöneticileri ve firma sahipleri araçlarına hakim olmak, işletme maliyetlerini düşürebilmek ve sonucunda karlılığını arttırabilmek için sürekli yeni yöntemler aramaktadır. Seyir Mobil çözümleri, güvenlik, yakıt tüketimi, bakım ve verimlilik maliyetlerini, sunduğu zengin ve etkin rapor içerikleri ile kontrol altına almaktadır.

 

   ROI  COI
 Hedef  Karlılığın Artışı  Karlılığın Artışı
 Stratejik  Odak  Artan Karlılığın Yükseltmesi

 İşletme Maliyetlerinin Azaltılması

 Temel Soru

 Nasıl Harcama  Yapılacağını  Belirler

 Nereden ve Nasıl Tasarruf  Edileceğini  Belirler

 

Çoğu Filo Yöneticisi, ROI (Return on Investment – Yatırım Geri Dönüşü) hakkında bilgi sahibidir. ROI ile birlikte COI (Cost of Ignorance – İhmalin Bedeli) kavramının da değerlendirilmesi gerekir. COI, operasyonun verimliliği konusunda yatırım yapılmaması ve sonucunda yüksek maliyetlerle işletime devam etmenin bedeli olarak tanımlanabilir.

Sürücü davranışlarından kaynaklanan sorunların giderilmesi için harcanan personel, zaman ve para kaynağı işletme bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Birçok yöntem arasında aracın boşta kaldığı süre kaynak maliyetlerinin hesaplanmasında önemli bir faktördür.

Pazar araştırmaları, akıllı araç takip sistemlerinin etkili kullanımı sayesinde saha işgücü verimliliğinin artmasına ve işgücü kaybının toplamda % 12 ile % 14 oranında azalmasına neden olmaktadır. Gereksiz müşteri taleplerine dayalı işlemlerine son verilerek verimlilik arttırılmaktadır.

Ekonomik sürüş kapsamında maliyeti etkileyen ana faktörler;

Güvenlik ve Emniyet : Hatalı sürüş ve araç kazalarının maliyeti,

Yakıt : Aşırı yakıt tüketiminden kaynaklı maliyetler,

Bakım ve Onarım : Zamanında ve doğru yapılmayan bakım ve onarımdan kaynaklanan maliyetler.